Intrprtacja obrazu :)

Porozmawiajmy, a jakiś wspólny temat na pewno się znajdzie.

Intrprtacja obrazu :)

Postautor: mmaarriiuuss » 30 kwie 2011, 11:19

Witam wszystkich! Potrafi ktoś zinterpretować obraz W. Kossaka "Ułan w walc z kozakiem"? link: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... =132&ty=79 Z góry dziękuję!
mmaarriiuuss
przypadkowy gość
przypadkowy gość
 
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2011, 19:56

Re: Intrprtacja obrazu :)

Postautor: sert » 30 kwie 2011, 20:20


Witamy również. Interpretacja? Proszę bardzo.
Otóż obraz przedstawia dwóch panów na koniach goniących beztrosko po wsi. Autor chciał zapewne przez to powiedzieć, że wielu wówczas potrafiło jeździć konno. Ale to nie wszystko. Obraz, okazuje się, przedstawia wojaków armii państw zantagonizowanych. Jeden z nich (ten na kasztanie) wstydzi się, że jest przedstawicielem agresora i zakrywa ów rumieniec wstydu jedną ręką, a w drugiej trzyma pikę. To z kolei oznacza, że potrafił jeździć "bez trzymanki" (nic szczególnego w tamtych czasach, ale niech tam). Natomiast ten na siwku wskazuje mu kierunek odwrotu, czyli "w tył na lewo". Obaj natomiast charakteryzują się kompletnym brakiem odpowiedzialności. Na drugim planie bowiem błyszczą różem pośladki uciekających wieprzków. Trzeba wiedzieć, że są to stworzenia wyjątkowo wrażliwe i każdy stres powoduje u nich drastyczny spadek wagi. To z kolei wiąże się w konsekwencji z niedożywieniem ich właścicieli. Każda więc tego typu konna, nieodpowiedzialna gonitwa po ówczesnej wsi, była przyczyną głodu i niedożywienia chłopstwa, a to z kolei rzutowało na mniejszy przyrost naturalny ludności. Dalej, przy studni z żurawiem można zauważyć dwoje obserwatorów zajścia. Tylko dwoje... gonitwa miała miejsce zapewne w okresie żniw, reszta chłopstwa więc była pewnie w tzw. polu. Być może jeźdzcy specjalnie wybrali ten okres na gonitwę, aby nie powodować dodatkowych strat w tubylcach poprzez ich stratowanie, trudno powiedzieć. Autor dzieła pewnie dawał do zrozumienia, że wprawdzie chłopcy lubią się konno poganiać, jednak jakaś resztka odpowiedzialności jeszcze w nich tkwi i nie są do końca zepsuci. Na szczęście w tytule obrazu tkwi słowo "epizod". Mozna więc wysnuć wniosek, że tego typu zajścia nie były na porządku dziennym, lecz zdarzały się sporadycznie, dzięki czemu istniejemy dziś jako naród i państwo.

A tak na poważnie, to dziwię się tym, którzy zadają wam takie tematy. Obraz jest tak oczywisty, że nie ma w nim kompletnie miejsca na żadną interpretację. No ale cóż... mówić i pisać o nim można do woli. Jedynym jego przesłaniem jest ta sama idea, jaka tkwiła w Trylogii Sienkiewicza. Ku pokrzepieniu serc. I kossakowej kabzy.
sert
 

Re: Intrprtacja obrazu :)

Postautor: kratke » 30 kwie 2011, 21:20

sert pisze:A tak na poważnie, to dziwię się tym, którzy zadają wam takie tematy. Obraz jest tak oczywisty, że nie ma w nim kompletnie miejsca na żadną interpretację. No ale cóż... mówić i pisać o nim można do woli. Jedynym jego przesłaniem jest ta sama idea, jaka tkwiła w Trylogii Sienkiewicza. Ku pokrzepieniu serc. I kossakowej kabzy.

Tak, a poza tym Kossak to jeden z najbardziej przereklamowanych malarzy polskich. Każdy Kossak;)

Fakty są takie że jeśli ktoś zadaje interpretację takiego obrazu... to jest niekompetentny i tyle:
Interpretacja – rodzaj analizy naukowej, mającej na celu wyjaśnienie i wydobycie wewnętrznego sensu utworu.

Ten obraz NIE MA wewnętrznego sensu. To obrazek i już. Nic się w nim nie kryje. Nie da się go zinterpretować. Kropka.
Chyba... że tak jak sert :mrgreen:
Jasne, każdemu obrazowi da się dołożyć nonsensowną interpretację typu "chałupy w tle nie mają czerwonej dachówki więc nie mieszkają w nich ludzie wierzący", no ale... to też NIE byłaby interpretacja, tylko... nie mam na to słowa;)

A jeśli sam to sobie wybrałeś do interpretacji i nie masz możliwości odwołania... to trochę samobójstwo, niestety.
* Dokładność nie jest prawdą (Henri Matisse)
http://sztukawkratke.blox.pl
Awatar użytkownika
kratke
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
 
Posty: 535
Rejestracja: 11 mar 2010, 10:13
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Intrprtacja obrazu :)

Postautor: mmaarriiuuss » 03 maja 2011, 18:21

Dzięki wielkie za wskazówki :D :lol: :lol: :poddajsie: :lol: :lol:
mmaarriiuuss
przypadkowy gość
przypadkowy gość
 
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2011, 19:56

Re: Intrprtacja obrazu :)

Postautor: ola maturzysta » 22 maja 2011, 21:23

czy ktoś by móg mi pomóc i zinterpretowac obraz teofila kwiatkowskiego "polonez Chopina- bal w hotelu lambert w paryżu"( http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0512225802 ) , potrzebuje sie oprzeć o jakiś opis...
ola maturzysta
przypadkowy gość
przypadkowy gość
 
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2011, 21:17


Wróć do O wszystkim, byle nie na temat.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości